+48 32 251 06 36 biuro@topmarko.pl

Sprzęgło elastyczne PENCOflex

Sprzęgło PENCO-flex składa się z dwóch żeliwnych piast, napędzanej i napędzającej. Na części napędzającej zostały zamontowane sworznie, na których osadzono gumowe tuleje. Zabezpieczające pierścienie sprężynujące ograniczają przesunięcia oprawy spowodowane ruchem postępowym.

Gumowe tuleje wulkanizowane na odpornych na zużycie mosiężnych wkładkach są osadzone na sworzniach z zachowaniem luzu. Pozwala im to obracać się swobodnie i nieznacznie przesuwać wzdłużnie. Dzięki temu nacisk wywierany na piasty jest znacznie redukowany.

Wyjątkowy beczułkowaty kształt tulei gumowych z wycięciem na obwodzie zapewnia równomierny rozkład obciążeń, nawet w przypadkach niewspółosiowości łączonych urządzeń, zmniejsza też moment spowodowany działaniem sił promieniowych na sworznie. Zwiększa to trwałość zarówno tulei gumowych jak i sworzni.

Tuleje PENCO-flex wykonane są z kauczuku butadienowo-styrenowego zawierającego 15% naturalnego kauczuku, wulkanizowane na mosiężnych tulejowych wkładkach. Aby ograniczyć zużycie tulei nacisk jest rozkładany równomiernie na całej linii kontaktowej dzięki obwodowym rowkom na powierzchni gumowych, elastycznych tulei. Całkowita liczba zastosowanych tulei i sworzni różni się w zależności od wielkości sprzęgła. Twardość gumowych tulei wynosi 80° wg skali Shore A. Dopuszczalna temperatura otoczenia pracy tulei mieści się w przedziale od – 40°C do + 90°C.Sprzęgła PENCOflex są standardowo dostarczane nieowiercone.

ZASTOSOWANIA:

Pompy, przenośniki taśmowe i rolkowe, dźwignice, mieszalniki, wirówki, oraz w wielu innych maszynach i urządzeniach poza górnictwem.